Last minute
Najnowsze ogłoszenia
Aktualności
-
2013-03-29
Rozszerzając swoją ofertę od dzisiaj proponujemy Państwu czartery jachtów w najlepszych cenach. Dodatkowy rabat 10% do końca kwietnia!
Jesteś tutaj: NaŻagle.pl NaŻagle.pl » Baza Jachtów » Żaglowiec » Dar Młodzieży
Jacht
Dar Młodzieży
- Typ jachtu:
- Żaglowiec
- Liczba osób:
- 37
- Max liczba osób:
- 136
- Rok produkcji:
- 1982
- Region:
- Bałtyk
Kontakt
Jacht
Trzymasztowa fregata została zbudowana w Stoczni Gdańskiej. Uroczyste podniesienie bandery odbyło się 4 lipca 1982r. Matką chrzestną została żona wielce zasłużonego komendanta "Daru Pomorza" kpt. ż.w. Kazimierza Jurkiewicza - Helena Jurkiewicz.
Armatorem żaglowca jest Akademia Morska w Gdyni. Na "Darze Młodzieży" szkoleni są studenci nawigatorzy na przemian z Akademii Morskiej w Gdyni i w Szczecinie. "Dar Młodzieży" mimo swojej krótkiej historii odbył już wiele interesujących rejsów, brał udział w kolejnych regatach Operacja Żagiel.
22 lipca 1983r. wypłynął na zlot żaglowców szkolnych z okazji 400 lecia zamku w Osace. Pod dowództwem kpt. ż.w. Tadeusza Olechnowicza. "Dar Młodzieży" zabrał na pokład 119 studentów Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, którzy spędzili na morzu pełny semestr nauki. Zmienne warunki wietrzne mocno utrudniały statkowi manewrowanie pod żaglami. Na ostatnim odcinku udało się jednak postawić wszystkie żagle i fregata majestatycznie wpłynęła do wewnętrznego portu w Osace, witana owacyjnie przez zgromadzone tłumy na nabrzeżu. Przez 12 dni pobytu w Osace przewinęło się przez pokład ponad 200 000 gości. Podróż trwała 217 dni, żaglowiec przebył 28 065 mil morskich i odwiedził 13 portów.
Kolejnym wielkim rejsem był udział w Operacji Żagiel '84. "Dar Młodzieży" wypłynął 31 marca 1984r. zabierając na pokład studentów z Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie. Oficjalny start nastapił 18 kwietnia z Brestu. Pierwszy etap rozegrano na Bermudach, drugi wzdłuż wybrzeży Ameryki Pn. do portu Halifax. Na tym etapie "Dar Młodzieży" zwyciężył z takimi konkurentami jak amerykański "Eagle" i boliwijski "Simon Boliwar". Był to duży sukces statku i jego załogi pod dowództwem kpt. ż.w. Tadeusza Olechnowicza. Wspolna żegluga wszystkich żaglowców prowadziła do portu Gaspe u ujscia rzeki Św.Wawrzyńca, a następnie do Quebeck, które było głównym gospodarzem Operacji Zagiel '84 w 450 rocznicę odkrycia drogi rzeką Św.Wawrzyńca przez francuskiego żeglarza Jaquuesa Cartiera.
10 lipca 1986r. "Dar Młodzieży" pod dowództwem kpt.ż.w. Leszka Wiktorowicza wyruszył z Gdyni na kolejne regaty: Operacja Zagiel '86 do Newcastle. Przez 4 dni postoju w porcie przez pokład "Daru Młodzieży" przewinęło się mnóstwo zwiedzających, a statek został uznany za najpiękniejszy żaglowiec Operation Sail '86. Podczas wyścigu nie sprzyjały naszemu żaglowcu wiatry, nie pomogła mordercza praca studentów i załogi, pierwszy na mecie zjawił się "Kruzensztern".
W 1987r. "Dar Młodzieży" odbył swą najdłuższą podróż do Australii. Przepływając 32 352 mil morskich w ciągu 274 dni. Dokonując najdłuższego nieprzerwanego przelotu pod żaglami, wynoszącego 1241 mil morskich za co otrzymał nagrodę tzw. "Boston Tea Pot".
W latach 1987 - 1988 "Dar Młodzieży" odbywał krótkie rejsy szkoleniowe po Bałtyku z członkami Ligi Morskiej i innych organizacji młodzieżowych zwiazanych z morzem.
1992 udział w regatach "Columbus '95" organizowanych z okazji 500-lecia Ameryki. Fregata zajęła III miejsce w klasie A.
Do końca 1996r. "Dar Młodzieży" odbył 71 podróży szkoleniowych, odwiedzając 229 portów Europy, Azji, Australii i obu Ameryk, przepłynął ponad 258 000 mil morskich. Przeszkolił 7 486 studentów morskich uczelni z Gdyni i Szczecina oraz srednich szkoł morskich.
W pierwszej połowie 1997r. (28.12.96 - 20.08.97) "Dar Młodzieży" odbył kolejną wielką wyprawę. Celem podróży był udział w regatach "Osaka Sail '97" i w uroczystościach 100-lecia portu Osaka. W regatach w pokonanym polu pozostawił wiele sławnych żaglowców i zajął I miejsce w klasie A.
W roku 1998 statek uczestniczył w regatach Cutty Sark Tall Ships Races 98 w portach Delfzijl, Falmouth i Lizbona. W Falmouth statek odwiedziła księżniczka Anna. Ponadto gościł w portach: Stavanger, Kiel, Bremerhaven i Szczecinie.
W 1999 roku statek odwiedził porty w Travemunde, Cobh, Kiel, W Rouen statek uczestniczył w zlocie żaglowców L Armada de la Siecle. Następnie popłynął do Saint Malo gdzie uczestniczył w rozpoczęciu Cutty Sark Tall Ship Races. Pozostałe porty odwiedzone w 1999 roku to Krisiansand, Bremerhaven, Aalborg, Szczecin oraz Kopenhaga
Rok 2000 Dar Młodzieży rozpoczął od wizyty w Southampton, następnie brał udział w regatach żaglowców OP Sail 2000 na trasie Cadiz-Boston oraz Boston-Amsterdam, odwiedzając porty na Bermudach oraz Norfolk, Wilmington, Philadelphia, New York, Halifax, Scheveningen, Iimuiden. Ponadto w drodze powrotnej do Gdyni zawitał do Bremerhaven a nastepnie połynął do Kopenhagi.
Statek w roku 2001 zaczął swoja wyprawę od wizyty w Visby., następnie Delfizijl, Bremerhaven, Travemünde. Na trasie Gdynia-Antwerpia-Alesund-Orsta-Maloy-Flam-Bergen-Esbjerg brał brał udział w regatach Cutty Sark 2001 oraz aktywnie uczestniczył w akcji ratowniczej jachtu na morzu Bałtyckim, który miał awarię steru, podczas bardzo trudnych warunków pogodowych ( wiatr 11 stopni w skali Beauforta). W drodze powrotnej odwiedził jeszcze: Douglas, Portsmouth oraz popłynął jeszcze do Antwerpii i Ostenda.
Rok 2002 statek rozpoczął od udziału w Europaliach na trasie Bilbao-Santander-Gijon. Nastepnie połynął do Delfzijl, Kiel. Podczas rejsu Gdynia-Bremerhaven-Santander-Portsmouth-Bremerhaven-Travemunde brał udział w regatach Tall Ship Races. W tym roku odwiedził jeszcze: Sztokholm, Świnoujscie, Wismar oraz Kopenhage.
W 2003 roku popłynął do Malmö oraz do Edynburga gdzie brał udział w uroczystościach Festiwalu Morza. W tym samym roku na trasie Gdynia-Ryga statek zajął drugie miejsce podczas Operacji Żagiel. Ponadto odwiedził porty w: Rouen, Delfzijl, Turku, Travemunde, Bremerhaven, Aarhus oraz La Coruna i Szczecin.
W roku 2004 statek w pierwszej kolejności odwiedził Kalmar, St. Petersburg, oraz Rygę. Uczestniczył w licznych imprezach związanych z Dniem Morza w portach Barcelony, Brestu, Antwerpii oraz Bremerhaven. W Kłajpedzie był hucznie witany przez władze miasta oraz orkiestrę która odegrała hymn Polski oraz Litwy. Przebywał również w Stavanger oraz Cuxhaven,
Rok 2005 rozpoczął podobnie jak 2005 od rejsu do portów Rygi oraz Kalmar.W Oslo statek uczestniczył w Światowej Wystawie Budownictwa Okrętowego, natomiast w Portsmouth przebywał z okazji bitwy pod Trafalgarem. Na trasie Cherbourg- Frederikstad brał udział w II etapie regat Tall Ship Races 2005 oraz w zlocie żaglowców Sail International Tall Ship Races. W tym samym roku w Amsterdamie uczestniczył w imprezie Sail 2005. Pozostałe porty które odwiedził to: Klajpeda, Bremerhaven, Oslo, Szczecin, Douglas, Blyth, New Castle, Iimuiden, Amsterdam oraz Helsinki i Tallin.
Dar Młodzieży w roku 2006 na trasie Saint Malo-Lisbona-Cadiz-La Coruna-Antwerpia brał udział w regatach organizowanych przez Sail Training International oraz odwiedził porty: Oslo, Ryga, Talin Helsinki, Rotterdam, Las Palmas, Bremerhaven, Świnoujście, Travemünde, Waremünde.
Opis Szczegółowy
- Nazwa jachtu:
- Dar Młodzieży
- Typ jachtu:
- Żaglowiec
- Liczba osób:
- 37
- Max liczba osób:
- 136
- Rok produkcji:
- 1982
- Region:
- Bałtyk
- Port:
- Gdynia
Informacje o jachcie
- Powierzchnia ożaglowania:
- 3015.00 m²
- Długość całkowita:
- 108.80 m
- Szerokość całkowita:
- 14.00 m
- Zanurzenie minimalne:
- 660.00 cm
- Zanurzenie maksymalne:
- 660.00 cm
- Typ silnika:
- Stacjonarny
- Opis silnika:
- Silnik główny Cegielski Sulzer typ 8 AL 20/24, 2 * 750 PS (552 kW).
Prędkość pod silnikiem: prędkość ekonomiczna - 9 węzłów
prędkość maksymalna - 12 węzłów - Ster:
- Koło sterowe
Wyposażenie jachtu
Akumulator:
Apteczka:
Autopilot:
Butla z gazem:
Drabinka zaburtowa:
Echosonda:
Elektryczna winda kotwiczna:
Gaśnica:
Gorąca woda:
Gniazdko do ładowania telefonu:
Gniazdko 12V:
Gniazdko 220V:
GPS:
Kambuz - pełne wyposażenie:
Kuchenka gazowa z piekarnikiem:
Kuchenka mikrofalowa:
Lazy Jack:
Lodówka:
NAVTEX:
Ogrzewanie:
Oświetlenie elektryczne:
Patent do kładzenia masztu:
Ploter map:
Ponton:
Pościel:
Prysznice:
Radiomagnetofon:
Radiostacja:
Radar:
Radio z CD:
Ręczniki:
Rolowany grot:
Rolfok - sztywny sztag:
Skrzynka narzędziowa:
Tent:
Toaleta z prysznicem:
Tratwa ratunkowa:
Ubezpieczenie rzeczy osobistych:
Ubezpieczenie JachtCASCO:
Ubezpieczenie NW:
Ubezpieczenie OC:
Ubezpieczenie silnika od kradzieży:
Ster strumieniowy:
Środki Ratunkowe:
Zlewozmywak (z pompką elektr.):
Szybki link
http://www.nazagle.pl/j49
Komentarze
Brak komentarzy.